Haber Mobil Huawei Android Sorunu Çözüme Kavuşuyor

Huawei Android Sorunu Çözüme Kavuşuyor

-

Geçtiğimiz haftalarda tanıttığı Mate 30 ailesinde ve son ürünlerinde Google Play servislerini ve uygunlamalarını kullanamayan Huawei için aydınlık günler yakın gibi görünüyor. Huawei Android sorununun çözümü çok yakında olabilir. 

Çinli teknoloji devi Huawei, Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti tarafından casuslukla suçlanmış ve bu suçlamanın ardından, pek çok şirket Huawei ile olan anlaşmalarını askıya almıştı. Huawei’i bu suçlamada en çok etkileyen şey ise, Android işletim sisteminin olmazsa olmazı olan Google Play servislerini ve Google Play uygulamalarını kullanmayacak olması olmuştu. Google tarafından Android işletim sistemi güvenlik güncellemelerini alamayacak olan Huawei bu sorunu çözmek için çeşitli girişimlerde bulunmuştu. 

Huawei Android Sorunu Çözüme Kavuşuyor
Huawei Android Sorunu Çözüme Kavuşuyor

ABD tarafından bileşenlere ve yazılımlara erişimi yasaklanan Huawei, bu yasaklamanın ardından Google Play Servisleri lisanslandırma hakkını yitirmiş, Google Play Store erişimi başta olmak üzere, Google Haritalar, Gmail, YouTube ve Google Arama gibi temel Android hizmetlerine erişimi yasaklanmıştı. Bu yasaklamalar ile birlikte Huawei’nin kısa bir süre önce duyurduğu Mate 30 ailesi, Google Play Servislerinden yoksun olarak duyurulmuş ve Huawei’nin App Gallery mağazası ile gelmişti. 

Huawei Android Sorunu Çözüme Kavuşuyor
Huawei Android Sorunu Çözüme Kavuşuyor

Yaşanan son gelişmelerin ardından ortaya çıkan yeni bir rapor ABD Başkanı Donald Trump, bazı ABD merkezli şirketlere Huawei’e sevkiyat yapması için yeşil ışık yaktığını gösteriyor. Bu gelişmenin ardından Çinli teknoloji devi çok yakında Google Play Hizmetleri kullanma lisansı alabileceğini işaret ediyor. 

Raporda Huawei’ye gönderilecek olan ürünlerin Amerika Birleşik Devletleri üzerinden değil de farklı ülkeler üzerinden gönderilebileceği belirtiliyor. Huawei’nin Android sorununun ne zaman çözüme kavuşacağının önümüzdeki günlerde belli olması bekleniyor. 

Burak Köse
nostaljik bir ruhun fütüristik meraklarını paylaşıyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen