Öne Çıkan Dünyanın İlk 16 Çekirdekli Oyun İşlemcisi

Dünyanın İlk 16 Çekirdekli Oyun İşlemcisi

-

AMD son 10 yıldır sürdürdüğü geleneği Zen 2 mimarisini barındıran 3000 serisi Ryzen işlemcilerinde de bozmadı. Piyasaya her sürdüğü işlemcide çekirdek sayısını artırmayı kendine amaç edinen firma bu nesilde çekirdek sayısını 16’ya yükseltti.

CES 2019 kapsamında AMD CEO’su Dr. Lisa Su’nun ilk kez görücüye çıkardığı Zen 2 numunesinde bir adet çiplet sığacak boşluk olduğu açıkça görünmekteydi ve bu boşluğun 8 çekirdek barındıran bir zen 2 çipletiyle doldurulacağını zaten herkes tahmin etmekteydi .

Ancak önceki hafta Computex Fuarında Ryzen işlemci gamını tanıtan AMD ana akım platformunun amiral gemisi olması gereken 16 çekirdekli işlemciyi tanıtmamıştı. Bu durum hem teknoloji basının hem de büyük bir hevesle 16 çekirdekli işlemcileri bekleyen son kullanıcının kafasında bazı kuşkular yaratmıştı. Intel’in olası bir işlemci tanıtmasına karşılık mühimmat olarak gizlediğini düşündüğüm 16 çekirdeği Intel’in Computex’te hayal kırıklığı yaratması sonucu olacak ki Lisa Su Hanım hem bu kuşkuları gidermek hem de gövde gösterisi yapmak için bu hafta E3’te yapılan Next Horizon Gaming etkinliğinde R9 3950X “araya sıkıştırdılar” diye tabir edebileceğimiz bir şekilde tanıttılar.

İşte Eylül 2019 gibi piyasaya sürmesi beklenen işlemciye ait açıklanan detaylar

amd ryzen 3000 zen 2 işlemci teknoloji haber
amd ryzen 3000 zen 2 işlemci teknoloji haber

16 Çekirdek 32 İzlek, 72MB toplam ön bellek, 4.7 GHZ’e kadar boost saat hızı ve bunlarin hepsi sadece 105Watt bir tdp ile sunulacak. Ayrıca işlemcinin 749$’dan satışa sunulacağını belirtildi.

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen