Haber Mobil 7.5 Milyon Adobe Kullanıcısının Bilgileri Sızdırıldı

7.5 Milyon Adobe Kullanıcısının Bilgileri Sızdırıldı

-

Video ve grafik düzenleme denilince akla gelen ilk firmalardan birisi olan Adobe’un başı güvenlik sorunlarından kurtulmuyor. 7.5 milyon Adobe kullanıcısının bilgileri sızdırıldı. 

Grafik ve video düzenleme çözümleriyle ön plana çıkan Adobe’un başı yine güvenlik sorunuyla dertte. Adobe’un Creative Cloud servisini kullanan 7.5 milyonu aşkın kullanıcı bilgilerinin sızdırıldığı ortaya çıktı. 

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan güvenlik uzmanı Rob Diachenko ve Comparitech güvenlik açığını fark etmelerinin ardından Adobe’a bildirdiklerini ve bu güvenlik açığı sayesinde herhangi bir tarayıcıdan Adobe Creative Cloud veritabanına ulaşılabildiğini belirtti. 

7.5 Milyon Adobe Kullanıcısının Bilgileri Sızdırıldı
7.5 Milyon Adobe Kullanıcısının Bilgileri Sızdırıldı

Sızdırılan bilgilerin içerisinde e-posta, hesabın yaratılış tarihi, hangi Adobe ürünlerinin kullanıldığı, kullanıcıların abonelik durumları, kıllanıcıların Adobe ID’si, yaşadıkları ülke ve son giriş tarihlerinin yer aldığı ortaya çıktı. Kullanıcıların şifrelerinin ya da ödeme bilgilerinin ise sızdırılmadığı açıklandı. Adobe her ne kadar kritik bir sızdırılma işleminin olmadığını belirtse de sızdırılan bu bilgiler bile sızıntının ne denli büyük çapta olduğunu gözler önüne seriyor. Adobe ayrıca kullanıcıların tedbir amaçlı şifrelerini güncellemelerini talep etti. 

Güvenlik Açığı Olan Android Telefonlar Tespit Edildi

Kullanıcıların e-postalarının sızdırılmasıyla birlikte Adobe ürünleri ve abonelik durumlarına göre Creative Cloud kullanıcılarına sahte e-postaların gönderilebileceği düşünülüyor. Sızıntının 19 Ekim tarihinde ortaya çıkmasının ardından Adobe sızıntıyı 19 Ekim tarihinde kapattığını açıklasa sahip söz konusu açığın ne zamandır bulunduğuna dair bir bilgi bulunmuyor. Güvenlik uzmanları söz konusu açığın en iyi ihtimalle 1 hafta boyunca açık olduğunu düşünüyor. 

Kişisel bilgileri ele geçirilen Adobe kullanıcılarının tepkilerini ve güvenlik açıklarına karşı firmanın neler ne gibi önlemler alacağını da önümüzdeki dönemde göreceğiz.

Burak Köse
nostaljik bir ruhun fütüristik meraklarını paylaşıyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen