Haber PC Donanım Ryzen 9 3950x Çıkış Tarihi Ertelendi!

Ryzen 9 3950x Çıkış Tarihi Ertelendi!

-

AMD Eylül’de piyasaya süreceğini belirttiği Ryzen 9 3950x İşlemcilerinin çıkış tarihini erteledi.

AMD CEO’su Dr. Lisa Su’nun ilk olarak E3 2019 Next Horizon Gaming etkinliğinde teknoloji severlere tanıttığı 16 çekirdekli Ryzen 9 3950x’in, Eylül ayı içerisinde raflardaki yerini alacağını belirtmişti. Ancak gelinen noktada, özellikle server eko sisteminde, firmanın 7nm üretim teknolojisine sahip, Zen 2 mimarisinin en iyi yongalarından gücünü alan Rome Epyc işlemcilerine olan yoğun talep nedeniyle, masaüstü işlemcilerinde dünya çapında belirgin bir stok sıkıntısı bulunmakta. Yeterince stok bulunmaması sebebiyle, elinde işlemcileri bulunduran satıcıların da fiyatları bir hayli yüksek satması da ayrı bir tartışma konusu olmuş durumda.

Ryzen 9 3950x Çıkış Tarihi Ertelendi!
Ryzen 9 3950x Çıkış Tarihi Ertelendi!

Bünyesinde barındırdığı 8+1 Yonga dizilimiyle 64 çekirdek ve 128 izleğe kadar destek verebilen yeni nesil Epyc işlemcilerdeki bu yüksek yonga ihtiyacı ve data center eko sistemindeki yüksek kar marjlarından olsa gerek AMD yine en iyi çekirdeklerden bir araya gelmesini planladığı 2+1 yonga dizilimine sahip olacak olan Ryzen 9 3950x işlemcilerini ertelemek zorunda kalmış görünüyor.

Firmanın gecikmeyle ilgili yaptığı açıklama ise şu şekilde:

“Piyasadaki 3. nesil AMD Ryzen işlemcilerimize olan güçlü talebi karşılamaya odaklanıyoruz ve şimdi hem AMD Ryzen 9 3950X’i hem de 3. nesil AMD Ryzen Threadripper işlemci ailesinin ilk üyelerini Kasım ayında piyasaya sürmeyi planlıyoruz. Teknoloji severler, dünyanın ilk 16 çekirdekli masaüstü işlemcisi ve gelecek nesil üst düzey masaüstü işlemcileri ellerine geçtiklerinde, beklediklerine değeceğine eminiz.”

Yapılan açıklamada, Ryzen 9 3900x’in mevcut stok sıkıntısı veya Ryzen 9 3950X’in piyasaya sürülmesini geciktiren nedenlerle ilgili herhangi bir şeyden söz edilmese de AMD’nin talebe yetişmekte güçlük çektiği açıkça anlaşılıyor. Bu açıklama büyük bir hevesle Ryzen 9 3950x işlemcileri bekleyenleri bir hayli üzecek türden olsa da Kasım ayında “hacimli” bir stokla piyasaya sürüleceğinin belirtilmesi en azından stok sıkıntılarının çözüleceğine dair bir umut veriyor.

Kaynak(İngilizce): Wccftech

Serkan Durgunhttps://www.alttab.net
İktisadi bilimlerden nasibimi alıp, beyaz yakalı plaza çalışanı kimliğimi çöpe atmış bir teknoloji tutkunu ve oyuncuyum. Aynı zamanda Alttab.net'in Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyorum.

Yorum yapın

Güncel İçerikler

Nvidia RTX 3090 ve RTX 3080 Üretim Süreci Ortaya Çıktı!

NVIDIA'nın Ampere kod adlı yeni nesil GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları yolda. Nvidia Rtx 3090 ve...

New World’ün 50v50 PvP Savaş Modu Videosu Yayınlandı

Amazon'un yaz sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlandığı MMORPG oyunu New World'ün 50v50 Pvp Savaş Moduna ait bir...

TSMC 2nm Üretim Süreci Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Taiwan merkezli yarı iletken devi TSMC 2nm üretim teknolojisi için Araştırma ve Geliştirme sürecini hızlandırmaya başladığı belirtiliyor.

Note 20 Serisinin 3. cihazı Galaxy Note 20 Ultra Onaylandı

Galaxy Note serisinin bu sene sadece iki modelle piyasa sürüleceğini iddia eden sızıntıların aksine, Güney Koreli teknoloji...

Öne Çıkanlar

İşte AMD Ryzen 3000 İşlemcilerin İlk Gün Testleri

AMD’nin ilk olarak CES 2019’da biz teknoloji...

AMD RX 5700 ve RX 5700 XT’nin Fiyatı ve Performansı

İşte AMD'nin oldukça uzun bir süredir üzerinde...

Bunları da beğenebilirsinizİlgili İçerikler
Sizin için önerilen